Kuca za nas
Pametna kucaSolarni kolektoriFormarcEnergrtska efikasnost i zastita okruzenjaTransartTotal Observerdr Miroslav PusonjaVeljko MilkovicSimprolit

Povećanje korišćenja obnovljivih izvora energije

Vesti | 11.12.2012.

 10.12.2012.Poslovno Jutro

 
Povećanje korišćenja obnovljivih izvora energijeMinistar energetike, razvoja i zaštite životne sredine u Vladi Republike Srbije Zorana Mihajlović ocenila je danas realnim da Srbija do 2020. godine od ukupne potrošnje energije 27 posto dobija iz obnovljivih izvora.

Mihajlović je, predstavljajući novi paket mera i planova u oblasti korišćenja obnovljivih izvora energije u Republici Srbiji, navela da će to biti ostvareno zahvaljujući merama Nacionalnog akcionog plana za korišćenje obnovljivih izvora energije, koji pre svega predviđa ulaganje u biomasu, male hidroelektrane, geotermalnu energiju i energiju vetra i sunca.

Ona je, predstavljajući koncept Nacionalnog akcionog plana za korišćenje obnovljivh izvora energije (NAPOIE) do 2020. godine, istakla da je došlo do određenih smanjenja visine podsticajnih fid-in tarifa za energiju vetra i sunca. Takođe, uvedena je podsticajna tarifa za kogerenativna postrojenja na ugalj za elektrane na sve vrste gasova i za solarne kolektore na krovovima stambenih objekata.

Prema njenim rečima, taj plan predviđa malo smanjenje fid-in tarifa za solarnu energiju, tako da je predložena tarifa od 16,25 do 22,66 evrocenti po kilovat-času, zavisno od veličine solarne elektrane. Za vetar je predviđena nova nešto niža tarifa od 9,2 evrocenti po kilovat času, dok će za elektrane na geotermalnu energiju fid-in tarifa biti od 6,92 do 9,67 evrocenti, saopštila je ona.

Mihajlović je napomenula da će tarifa za elektrane na deponijski gas iznositi 6,91 evrocent, a za elektrane na otpad 8,57 evrocenti.

Ona je naglasila da će zainteresovani investitori i ostala stručna javnost imati mogućnost da raspravljaju i daju primedbe na predlog resornog ministarstva koji se odnosi na visinu fid-in tarifa za obnovljive izvore energije. Dužina trajanja fid-in tarifa ostaće nepromenjena i trajaće 12 godina, navela je ona.

Mihajlović je istakla da će prioritet u korišćenju obnovljivih izvora energije biti biomasa, mali vodotokovi, geotermalna i energija vetra i sunca.

Prema njenim rečima, bila su angažovana dva konsultanta kako bi se potpuno realno odredile fid-in tarife kojima treba da budu zadovoljni i država i investitori, koji moraju da budu partneri, a ne suprotstavljene strane u ovom poslu.
Mihajlović je saopštila da se radi na izmeni Zakona o energetici, u delu koji se odnosi na reviziju energetskih dozvola i toga šta je investitor u obavezi da uradi za tri godine od izdavanja energetske dozvole.

Resorno ministarstvo priprema javni poziv za zainteresovane investitore koji žele da dobiju lokaciju za male hidroelektrane, što je potpuna novina, i ti javni pozivi će biti završeni do kraja ove godine. Već početkom sledeće godine se, kako je istakla, očekuju licitacije po osnovu tih javnih poziva.

Resorno ministarstvo će do juna naredne godine biti mesto gde će investitori u obnovljive izvore energije moći da dobiju sve potrebne dozvole na jednom mestu.

Mihajlović je saopštila da je energetski sistem u Srbiji zasada stabilan i da omogućava redovno snabdevanje potrošača, i navela da je bilo manjih problema koji su prevaziđeni. Situacija sa snabdevanjem gasom, strujom, kao i grejanje potrošača su stabilni, istakla je ona i dodala da to nije lako postići jer se o sistemu, a naročito o toplanama, nije mnogo vodilo računa u prethodnom periodu.
Adresa: Jirečekova 1, Novi Sad, Srbija / kancelarija Kneza Mihaila 6, Srenska Kamenica | Telefoni: +381 63 8 442 111 | ©2009 KUĆA ZA NAS / Proizveo HeadMade